XXI Polonijne Mistrzostwa Lekarzy w Tenisie Ziemnym Klubu Sportowego “Bronek” ZLP w Chicago

XXI Polonijne Mistrzostwa Lekarzy w Tenisie Ziemnym Klubu Sportowego “Bronek” ZLP w Chicago

October 20, 2012

W sobotę, 20 października 2012 r. odbyło się wręczenie trofeów zwycięzcom XXI Polonijnych Mistrzostw Lekarzy w Tenisie Ziemnym, których organizatorem był honorowy prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago dr Bronisław Orawiec. Patronat nad turniejem sprawował Konsulat RP w Chicago z Konsulem Generalnym Zygmuntem Matynią na czele.

Turniej wśród mężczyzn, rozpoczęty grami singlowymi, odbył sie na pięknie odnowionych kortach tenisowych przy Wheeling High School, natomiast mecze deblowe, ze względu na niepogodę, przeprowadzono na kortach krytych przy River Trails Tennis Center w Arlington Hts. oraz przy Northbrook Racquet Club w Northbrook, IL. Rozgrywki przeprowadzono systemem pucharowym. Meczom singlowym towarzyszyła piekna, s3oneczna, ale chłodna pogoda.

W meczach eliminacyjnych panów zanotowano wiele emocjonujących meczy. Warto wspomniea pojedynek pomiedzy Januszem Dańko, a S3awomirem Puszkarskim o wejocie do gier pó3fina3owych, który zakonczy3 sie wynikiem 7:5, 7:6 (tiebreak 7:5) dla J. Dańko, mecz Romana Marsza3ka z Józefem Mazurkiem 6:2, 6:2 dla R. Marsza3ka oraz mecz Józefa Pudło z Andrzejem Moniuszko 7:5, 4:0 (skrecz) dla J. Pudło.

Po grach eliminacyjnych do półfinałów weszli: Bronisław Orawiec, Janusz Dańko, Józef Pudło oraz Roman Marsza3ek. Drogę do finału otworzyli sobie Bronisław Orawiec, który wygrał z Romanem Marsza3kiem 6:1, 6:2 oraz Janusz Dańko, który pokonał Józefa Pudło 7:6 (tiebreak 7:4), 6:1.

Wśród panów po raz siedemnasty triumfował Bronisław Orawiec, który zwyciężył w meczu finałowym z Januszem Dańko wynikiem 6:4, 6:1. Należy podkreślić bardzo dobrą grę J. Dańki, który był świetnie przygotowany do turnieju i stawiał na kręcone piłki z forehandu i backhandu oraz próby ataku przy siatce. B. Orawiec jednak precyzyjnie mijał przeciwnika, skutecznie atakował przy siatce i po raz kolejny wyszedł zwycięsko w walce o mistrzostwo. III miejsce zdobył Józef Pudło, a IV lokatę zaj13 Roman Marsza3ek (6:3, 6:2).
Mecze gier podwójnych miały równie? niezwykle interesujacy przebieg, szczególnie mecz finałowy, który trwał trzy i pół godziny. Zwycięstwo odniosła para Bronisław Orawiec i Józef Pudło, którzy pokonali parę Janusza Dańko i Sławomira Puszkarskiego w trzech setach wynikiem 6:2, 4:6, 6:4 oraz pare Andrzeja i Martę Moniuszko 6:1, 6:0. Drugie miejsce zajęli Janusz Dańko i Sławomir Puszkarski, a trzecią lokatę Andrzej i Marta Moniuszko.

Wśród pań zwycięstwo odniosła Jolanta Kloc, która obroniła tytuł mistrzowski z zeszłego roku. II miejsce zdobyła Halina Anioł, a III lokatę zajęła Irena Gula. Jolanta Kloc pokonała Halinę Anioł wynikiem 6:2, 6:0 oraz Irenę Gulę 6:1, 6:2. Halina Anioł wygrała z Ireną Gulą 7:5, 7:6 (tiebreak 9:7).

Należy podkreślić, że tegoroczny turniej przejdzie do historii jako stojący na bardzo wysokim poziomie sportowym, a mecze finałowe, zarówno w grach pojedynczych mężczyzn jak i w grach podwójnych, były chyba najbardziej zacięte i emocjonujące ze wszystkich dotychczasowych rozgrywek.

Zakończenie Mistrzostw z wręczeniem trofeów odbyło się podczas uroczystego Bankietu z okazji XX-lecia Klubu Sportowego “Bronek” ZLP w dniu 20 października 2012 r. w Chateau Ritz w Niles.
Najlepszymi sportowcami roku 2012 (narty plus tenis) wśród lekarek polonijnych zostały ex aequo Jolanta Kloc i Halina Anioł, a wśród lekarzy po raz dwudziesty Bronisław Orawiec.

B. Orawiec