XVIII Igrzyska Lekarskie – Zakopane 2021

XVIII Igrzyska Lekarskie – Zakopane 2021

September 29, 2021

W dniach 8-11 września 2021 r. odbyły się w Zakopanem XVIII Igrzyska Lekarskie pod honorowym patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl) oraz Śląskiej Izby Lekarskiej (ŚIL) w Katowicach. Większość dyscyplin sportowych miała miejsce na pięknych obiektach sportowych przy Centralnym Ośrodku Sportowym (COS) w Zakopanem, który jest także Ośrodkiem Przygotowań Olimpijskich (OPO). Konkurencje sportowe odbywały się także w Ludźmierzu, Nowej Białej, Frydmanie, Nowym Targu, Hotelu Belvedere oraz Tatrzańskiej Łomnicy. Głównym organizatorem od początku Igrzysk jest dr Maciej Jachymiak. W zawodach trwających 4 dni uczestniczyło 590 lekarzy wraz z rodzinami z całej Polski. Wśród dyscyplin sportowych znalazło się 16 lekkoatletycznych kategorii olimpijskich, w tym tenis ziemny.

Klub Sportowy „Bronek” ZLP w Chicago był reprezentowany przez dr. Bronisława Orawca, który powtórzył sukces z poprzednich Igrzysk, zdobywając złoty medal i tytuł mistrzowski w tenisie ziemnym w grach pojedynczych (grupa F). Zdobył również srebrny medal w grach podwójnych (grupy D, E, F) z partnerem dr. Michałem Szelągowskim. W Igrzyskach startował po raz pierwszy także syn Bronisława – dr Mieszko Orawiec, który pracuje w Klinice Chorób Serca i Naczyń Instytutu Kardiologii UJ CM w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II jako rezydent specjalizujący się w kardiologii i który również odniósł sukces zdobywając złoty medal i tytuł mistrzowski w tenisie ziemnym w grach pojedynczych (grupa A i B).

Podczas uroczystego zakończenia Igrzysk dr Bronisław Orawiec został zaproszony przez organizatorów do udziału w ceremonii wręczania medali wspólnie z

ze znakomitym pływakiem, kierownikiem Kliniki Psychiatrii Sądowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Pełnomocnikiem Ministra Zdrowia ds. psychiatrii sądowej prof. Januszem Heitzmanem oraz wspaniałym sportowcem, byłym wiceprezesem NRL, byłym przewodniczącym ORL w Warszawie dr. Krzysztofem Makuchem.

 1. Orawiec po złożeniu gratulacji organizatorom oraz zwycięzcom, zaprosił wszystkich licznie zebranych sportowców i gości na XXV Jubileuszowe Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim (ŚMLPwNA), które odbędą się w marcu 2022 roku w Davos w Alpach szwajcarskich. Głównemu organizatorowi Mistrzostw – dr. Maciejowi Jachymiakowi, dr. Krzysztofowi Makuchowi – autorowi wiersza do publikacji oraz dr. Stefanowi Madejowi, dr B. Orawiec wręczył nowo wydaną publikację pt. Góralskie Posiady dr. Orawca, tom V. Literatura na posiadach – antologia. Po części oficjalnej i wystawnej kolacji, miała miejsce zabawa do późnych godzin nocnych. Zachęcam Koleżanki i Kolegów do wzięcia udziału w tej pięknej sportowej imprezie. Osobom zainteresowanym polecam stronę internetową organizatorów: www.igrzyskalekarskie.org.

BO

Zdjęcia:

 1. XVIII Igrzyska Lekarskie pod honorowym patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl) oraz Śląskiej Izby Lekarskiej (ŚIL). Bronisław Orawiec po rejestracji w biurze zawodów. Centralny Ośrodek Sportowy (COS) w Zakopanem. 9 września 2021 r.
 2. Zdjęcie pamiątkowe. Od lewej: Alfred Chrobak – dyrektor i sędzia naczelny turnieju tenisowego Igrzysk, dr Bronisław Orawiec – założyciel i prezes Klubu Sportowego „Bronek” Związku Lekarzy Polskich (ZLP) w Chicago, Stefan Madej – przewodniczący Komisji Sportu i Rekreacji ORL w Katowicach. Korty tenisowe przy COS w Zakopanem.
 3. Mistrzowie grupy F w tenisie ziemnym. Od lewej: Józef Szafranek (wicemistrz), Bronisław Orawiec (mistrz). COS w Zakopanem, 10 września 2021 r.
 4. Pary deblowe przed meczem półfinałowym (grupa D, E, F). Od lewej: Marek Druch, Jarosław Lesman, Bronisław Orawiec, Michał Szelągowski.
 5. Przed kolejnym meczem półfinałowym gier podwójnych grupy D, E, F. Od lewej: Bronisław Orawiec, Michał Szelągowski, Leszek Stecuła, Andrzej Kacała.
 6. Finaliści par deblowych (grupa D, E, F). Od lewej: Krzysztof Makuch, Michał Szelągowski, Bronisław Orawiec, Bogdan Szymala. Zakopane, 11 września 2021 r.
 7. Finaliści grupy A i B w grach pojedynczych tenisa ziemnego. Od lewej: Sebastian Sokołowski (wicemistrz), Mieszko Orawiec (mistrz). Zakopane, 11 września 2021 r.
 8. Zdobywcy złotych medali w tenisie ziemnym w grach pojedynczych. Od lewej: Bronisław Orawiec (grupa F) oraz syn – Mieszko Orawiec (grupa A i B). Korty tenisowe COS w Zakopanem. 11 września 2021 r.
 9. Namiot przy COS w Zakopanem wypełniony po brzegi podczas zakończenia Igrzysk.
 10. Na podium zwycięzcy gier pojedynczych w tenisie ziemnym. Drugi od prawej Bronisław Orawiec (I miejsce, grupa F) oraz obok z lewej Mieszko Orawiec (I miejsce, grupa A i B). COS w Zakopanem. 11 września 2021 r.
 11. Grupa dekorująca zwycięzców XVIII Igrzysk Lekarskich. Od lewej: dr med. Krzysztof Makuch – były wiceprezes NRL, były przewodniczącym ORL w Warszawie, dr med. Bronisław Orawiec – Honorowy i Naczelny Lekarz Związku Podhalan w Północnej Ameryce (ZPPA), honorowy prezes ZLP w Chicago, założyciel i prezes Klubu Sportowego „Bronek”, prof. Janusz Heitzman – kierownik Kliniki Psychiatrii Sądowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. psychiatrii sądowej.
 12. Pamiątkowe zdjęcie podczas uroczystego zakończenia XVIII Igrzysk Lekarskich. Od lewej: Stefan Madej, Krzysztof Makuch, Janusz Heitzman, Izabela i Maciej Jachymiak (organizator), Bronisław Orawiec. Centralny Ośrodek Sportu (COS) w Zakopanem. 11 września 2021 r.

         Foto: Arch. KS „Bronek” ZLP