XIV Polonijne Mistrzostwa Lekarzy w Narciarstwie Alpejskim KS “Bronek”

XIV Polonijne Mistrzostwa Lekarzy w Narciarstwie Alpejskim KS “Bronek”

January 23, 2005

W niedzielę 23 stycznia 2005 r. przy doskonałych warunkach rozegrano XIV Polonijne Mistrzostwa Lekarzy w Narciarstwie Alpejskim.

Zawody odbyły się na stoku w Wilmot Mt. w stanie Wisconsin. Organizatorem tej wspaniałej dorocznej imprezy był dr Bronisław Orawiec.

Honorowy patronat sprawował Konsulat RP w Chicago z Ministrem Pełnomocnym Franciszkiem Adamczykiem na czele.

Zawody narciarskie zostały przeprowadzone na popularnym stoku alpejskim w Wilmot Mt. w stanie Wisconsin. Była wspaniała, mroźna, słoneczna pogoda.

Warunki narciarskie były wyśmienite. Po obfitych opadach śniegu, trasa zjazdowa była świetnie przygotowana i bardzo szybka. Na zawody przybyła liczna grupa alpejczyków-lekarzy, ich dzieci i rodzin, a także liczna grupa kibiców i sympatyków sportów zimowych w narciarstwie alpejskim. W Mistrzostwach wzięli udział wszyscy najlepsi narciarze-lekarze ze środowiska polonijnego w metropolii Chicagowskiej.

Przed startem Bronisław Orawiec przypomniał uczestnikom regulamin zawodów.

Trasę przejechali świetni polonijni narciarze: Szymon Gąsienica-Daniel oraz Ryszard Gąsienica-Daniel – zdobywcy w tym samym dniu I i II miejsca w zawodach o Puchar Prezesa Klubu “Tatr”.

Jako pierwsi wystartowały dzieci rodzin lekarskich. Wśród dziewczynek I miejsce zdobyła Anna Skowron przed Stefanią

Gacek oraz Julią Samulak. Wśród chłopców najlepszym okazał się Adam Kroczek przed swoim bratem Tomaszem, a III pozycję zajął Łukasz Samulak.

W gronie pań I miejsce wywalczyła Katarzyna Kusz, która powtórzyła sukces z dwóch poprzednich lat zdobywając Puchar Przechodni Klubu Sportowego “Bronek” na wlasnosc. II lokatę zajęła Halina Anioł, a III pozycje zdobyla Beata Danek.

W grupie młodszej panów zwyciężył po raz drugi Sławomir Marecik. II pozycję wywalczyl Juliusz Pawłowski, natomiast na III miejscu uplasowal sie wielokrotny zwycięzca w tej grupie Andrzej Gacek. W kategorii starszej panów ponownie triumfował Bronisław Orawiec (trzynaste zwyciestwo w tej grupie). II lokatę zdobył Marek Rudnicki, a III miejsce zajął Józef Mazurek.

 

W grupie rodzin 3 pierwsze miejsca zdobyli: I – Sylvia Orawiec, II – Dagmara Danek, III – Julian Pawłowski.

Należy wspomnieć, że najlepszą sportsmenką wśród pań w roku 2004
po raz czwarty została dr Halina Aniol, a wśród panów po raz dwunasty – dr Bronisław Orawiec. Puchary dla sportowców roku zostaną zgodnie z wieloletnia tradycją Klubu, uroczyscie wręczone na 55. Balu Lekarza, który odbędzie się w Hotelu Drake 12 lutego 2005 r.

W konkurencji rodzin lekarskich (2 osoby, w tym 1 lekarz) zwyciężyła po raz pierwszy rodzina Kroczków (Bogdan z synem Adamem). Kolejny okazały Puchar Przechodni Orawca pozostanie w rekach tej rodziny na jeden rok do nastepnych Mistrzostw. Na II miejscu uplasowali się Orawcowie (Bronisław z córką Sylvią), którzy zwyciezali w tej konkurecji dziewiec razy i zdobyli już trzy przechodnie puchary. III lokatę zajęli Pawlowscy (Juliusz z ojcem Julianem).

Bezposrednio po zawodach odbylo sie uroczyste zakonczenie Mistrzostw na którym honorowym gościem był Konsul Generalny, Minister Pełnomocny RP w Chicago, Franciszek Adamczyk, z malzonka Irena. Pan minister wygłosił interesujące przemówienie oraz złożył gratulacje zwyciezcom i życzenia wszystkim uczestnikom Mistrzostw. Dr Orawiec gorąco podziękował Konsulatowi RP za wieloletni patronat nad zawodami, a Panu Ministrowi Franciszkowi Adamczykowi za osobiste zaangażowanie oraz uczestnictwo w imprezach sportowych organizowanych przez KS “Bronek”.

Następnie, czlonkowie zespolu muzyczno-wokalnego “Eurobit” – Bozena i Józef Slota zaspiewali piosenke “Góralu czy Ci nie zal” , a wszyscy uczestnicy – “Sto Lat” dla organizatora, które zaintonowala dr Halina Aniol.

Okazałe trofea w postaci pucharów i medali 3 najlepszym zawodnikom w poszczególnych grupach oraz Puchary Przechodnie Klubu Sportowego “Bronek” Związku Lekarzy Polskich w Chicago wręczyli Minister Pełnomocny RP w Chicago F. Adamczyk oraz dr B. Orawiec.

Imprezę prowadził, a następnie podsumował B. Orawiec, który m.in. powiedział:
Moi drodzy koledzy – narciarze, XIV Mistrzostwa Lekarzy w Narciarstwie przeszły do historii. Myślę, że podobnie jak poprzednie imprezy, XIV Mistrzostwa w Narciarstwie dostarczyły nam wiele emocji i wrażeń.

Cieszę się, że ponownie, odmłodzeni sportem, opaleni zimowym słońcem, spotykamy się w tak miłym towarzystwie. Niewątpliwie, sport taki jak narciarstwo, to wspaniała przygoda. Narciarstwo wyrabia siłę charakteru, pomaga nam w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Jest świetnym antidotum na stres. Rywalizacja wyrabia też bardzo pozytywne cechy, bo stawką nie są w tych zawodach wielkie pieniądze czy nagrody, ale na pewno duża satysfakcja.

Sport jest przyjacielem lekarza, ponieważ zapobiega wielu schorzeniom czyniąc człowieka zdrowszym i odporniejszym na przeciwności losu.

Chciałbym życzyć nam wszystkim, abyśmy utrzymali naszą młodość, nasz zapał do sportu oraz aktualną sprawność fizyczną na długie przyszłe lata.

Gratuluję zawodnikom wspaniałej postawy sportowej. Kibicom dziękuję za doping, a uczestnikom gorąco dziękuję za udział w imprezie.

Dziękuję również wszystkim tym, którzy przyczynili się do sprawnego przeprowadzenia Mistrzostw – żonie Grażynie, sekretarkom z mojej Kliniki: Elżbiecie Dąbrowie, Joannie Sewillo oraz Januszowi Kotelonowi za Jego pomoc komputerową. Dziękuję szkółce narciarskiej w Wilmot z Panem Gery Leiderem na czele za przygotowanie trasy, tyczek oraz czasomierzy. W szczególności gorąco dziękuję Pani red. Agnieszce Szewczuk z Polvision za reklamę oraz relację z Mistrzostw.

 

Na zakończenie dr B.Orawiec podał do wiadomości roczny harmonogram imprez sportowych organizowanych przez KS “Bronek” oraz inne polonijne, krajowe i światowe organizacje sportowe.

 

Kalendarz imprez sportowych na okres 2004/2005:

 

1. XVIII Polonijne Mistrzostwa Narciarskie.
30 stycznia, 2005, Wilmot Mt., Wisconsin

2. IX Międzynarodowe Mistrzostwa Lekarzy w Narciarstwie Alpejskim.
12 – 19. 03. 2005. Sillian, Alpy Austriackie.

3. VII Międzynarodowe Mistrzostwa Polonii w Narciarstwie Alpejskim.
31. 03. – 3. 04. 2005. Cooper Mt., Kolorado.

4. Turniej Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Tenisistów.
8 – 13. 05. 2005. Sandestin Resort, Destin, Floryda.

5. XXVI Światowe Igrzyska Medycyny i Służby Zdrowia.
2 – 9. 07. 2005. Alicante, Hiszpania.
(23 konkurencje sportowe, w tym tenis ziemny).

6. XXXV Mistrzostwa Świata Lekarzy w Tenisie.
20 – 26. 08. 2005. Sopot – Gdynia, Polska .

7. XIV Polonijne Mistrzostwa Lekarzy w Tenisie Ziemnym.
08. 2005 – gry mieszane, 09. 2005 – gry pojedyńcze, Chicago.

8. Turniej Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Tenisistów.
6 – 11. 11. 2005. La Quinta Resort, La Quinta, Kalifornia.

9. IV Turniej Tenisowy “Oscar De La Renta”.
27 – 28. 12. 2005. Punta Cana, Republika Dominikany.

 

Bronisław Orawiec

 

Zdjęcia:
1. Uczestnicy XIV Mistrzostw Lekarzy w Narciarstwie Alpejskim przed startem. Wilmot Mt., Wisconsin.
2. XIV Polonijne Mistrzostwa Lekarzy w Narciarstwie Alpejskim. Na starcie. Wilmot Mt., Wisconsin.
3. Zakończenie Mistrzostw. Zwycięzcy z trofeami.
4. Podczas zakończenia. Grupa pań. Od lewej: min. Franciszek Adamczyk, Katarzyna Kusz (I), Halina Anioł (II), Beata Danek (III), Bronisław Orawiec.
5. Podczas rejestracji. Od prawej: Grażyna i Bronisław Orawcowie, Elżbieta Dąbrowa, Joanna Sewillo, Sylvia Orawiec.
6. Zakończenie. Od prawej: min. Franciszek Adamczyk, Marek Rudnicki (II miejsce), Bronisław Orawiec (I miejsce).