Jubileusz XX-lecia Klubu Sportowego “Bronek” Związku Lekarzy Polskich w Chicago

Jubileusz XX-lecia Klubu Sportowego “Bronek” Związku Lekarzy Polskich w Chicago

October 20, 2012

W dniu 20 października 2012 roku w eleganckiej sali bankietowej Chateau Ritz w Niles w stanie Illinois odbył się uroczysty Bankiet z okazji XX-lecia Klubu Sportowego “Bronek” Związku Lekarzy Polskich w Chicago. Podczas Bankietu miało miejsce także zakończenie XXI Polonijnych Mistrzostw Lekarzy w Tenisie Ziemnym.

Honorowy Patronat nad Jubileuszem sprawował Konsul Generalna Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago Paulina Kapuścińska oraz prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Franciszek Spula. Na liście Honorowych Gości Bankietu znaleźli się również: Biskup Pomocniczy Archidiecezji Chicago, Delegat Ks. Kardynała F. George’a dla Polonii Ks. Bp. Andrzej Wypych, były Konsul Generalny RP w Chicago i były Senator Rzeczypospolitej Polskiej Franciszek Adamczyk, który przybył na Bankiet specjalnie z Polski, Prezes Związku Podhalan w Północnej Ameryce Andrzej Gędłek, Prezes Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych Marek Rudnicki z żoną Joanną, Prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago Józef Mazurek z Marleną Mulhern oraz prezes turnieju tenisowego “Handzel Open” Grzegorz Handzel z żoną Marzeną.

Save the Date KS Bronek XX Lecie

W jubileuszowej imprezie wzięło udział liczne grono członków Klubu oraz zaproszonych gości, m.in.: prezes Polameru Walter Kotaba, prezes Cardio-Care Co. Barbara Cooper, prezes Klubu “Tatry” Piotr Chowaniec z zarządem Klubu, Prezes Koła Poronin Tadeusz Bobak z członkami zarządu Koła, były prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej Henryk Kaźmierczak z żoną Lidią, słynny artysta podhalański Andrzej Krzeptowski Bohac oraz mistrz boksu z Zakopanego Grzegorz Soczyński z żoną Magdaleną. Z Wenathee w stanie Washington przybyli prof. Delmer Ketchie z żoną Ewą, a z Los Angeles – Konrad Ketchie, pracujący dla stacji TV Fox Sport Channel.

Zarząd Związku Lekarzy Polskich w Chicago reprezentowali: Ewa Bloda – wiceprezes, Kornelia Król – skarbnik, Janusz Dańko, Bożena Witek – członkowie, Dorothy Anasiński, Teresa Migielska, Marek Rudnicki – członkowie “Ex Officio” , Józef Mazurek – prezes oraz Bronisław Orawiec – honorowy prezes. W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele mediów: Agnieszka Pokropek oraz Eugeniusz Jarząbek z Polvision, Andrzej Baraniak z Dziennika Związkowego, Miłosz Sowa i Katarzyna Kupś z Tygodnika Podhalańskiego, Kamilla Dworska z Polskiego Radia 1030 AM Chicago oraz Krystyna Teller z Polish News.

Imprezę prowadził znany producent, wydawca i dziennikarz programu radiowego emitowanego ze stacji WPNA 1490 AM “Radio Chicago” Sławomir Bielawiec, który  witając blisko dwustu uczestników Bankietu powiedział: (…) Cieszę się, widząc rzesze pięknych pań i dostojnych dżentelmenów zebranych dzisiaj, aby razem uhonorować działalność Klubu Sportowego, powstałego z pasji, zamiłowań, chęci propagowania zdrowego, opartego na tężyźnie fizycznej życia i ambicji zachęcenia do sportu jak największej grupy osób. Ze zdrowej, sportowej rywalizacji powstają piękne, oddane przyjaźnie, a mobilizacja do aktywności fizycznej służy wielu przykładem. Inicjatywa ta jest szczególnie ważna, bo wypłynęła ze środowiska lekarzy, dla których zdrowie i zdrowe życie jest nie tylko celem zainteresowań i rozwijania sie zawodowego, ale również powołaniem i narzędziem edukacyjnym – dobrym przykładem dla wszystkich.

Nasza dzisiejsza impreza zapowiada się szalenie interesująco i ekscytująco. Dlatego też już teraz życzę Państwu miłej zabawy i licznych wrażeń. Mija 20 lat – to imponująca cyfra – od daty, kiedy pod patronatem Związku Lekarzy Polskich w Chicago powstał Klub Sportowy “Bronek”. 
Przywitajmy gromkimi brawami na scenie osobę, dzięki której wszystko się zaczęło – dr. Bronisława Orawca! (…).

O historii założonego w 1992 roku Klubu, jego osiągnięciach i celach działania mówił inicjator powołania Klubu, prezes Bronisław Orawiec: (…) Celem działania Klubu jest aktywne uprawianie sportu – przede wszystkim jazdy na nartach i gry w tenisa ziemnego, rozwijanie tężyzny fizycznej, propagowanie sportowego trybu i stylu życia wśród lekarzy, ich rodzin i Polonii oraz kontynuowanie tradycji polonijnych mistrzostw lekarzy.

Klub realizuje swoje cele poprzez organizowanie dorocznych Polonijnych Mistrzostw Lekarzy w Narciarstwie Alpejskim oraz Tenisie Ziemnym, organizowanie Światowych Mistrzostw Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim, pogłębianie wiedzy medycznej poprzez wykłady, prelekcje i dyskusje, inicjowanie i koordynowanie imprez sportowych, a także współpracę z organizacjami medycznymi, sportowymi i polonijnymi na terenie metropolii chicagowskiej, w Stanach Zjednoczonych i na świecie.

Utworzenie Klubu zapoczątkowało zdrową rywalizację sportową wśród lekarzy i ich rodzin, dając im nie tylko okazję do uczestniczenia w dobrze zorganizowanych zawodach w przyjaznym gronie, ale też mobilizując brać lekarską do jeszcze większej, służącej zdrowiu aktywności sportowej. Organizowane w ramach Klubu imprezy sprzyjają zacieśnieniu więzów towarzyskich nie tylko w kręgu polonijnych lekarzy mieszkających w Chicago, ale w skali międzynarodowej – wśród medycznej Polonii świata.

Red. Sławomir Bielawiec podkreślił: (…) Mamy w Chicago wiele organizacji polonijnych, klubów, stowarzyszeń. Jest to powód do dumy naszego środowiska. Zajmują one ważne miejsce w polonijnej społeczności, służą ważnemu celowi, walczą o ideały, pomagają, są wykładnikiem naszej polskości i chęci zamanifestowania

etnicznych korzeni. Musimy je wspomagać i pielęgnować. KS “Bronek” jest powodem do dumy dla wszystkich chicagowian związanych ze środowiskiem medycznym. O dotychczasowym dorobku Klubu niech opowie nam jego dusza i inicjator: dr Bronislaw Orawiec.

Dr Bronisław Orawiec powiedział: (…) Za wielki osobisty sukces uważam zorganizowanie do października 2012 roku 78 imprez sportowych, w tym 61 mistrzostw polonijnych (21 zawodów narciarskich, 21 turniejów tenisowych, 19 mistrzostw tenisowych dla Klubu “Tatry”, jeden turniej tenisowy “Dziennikarze vs. Lekarze”) oraz 16 imprez międzynarodowych, które odbyły się w Górach Skalistych oraz Alpach (w Austrii i we Włoszech). W imprezach międzynarodowych organizowanych przez KS “Bronek” uczestniczą także lekarze i ich rodziny z wielu innych państw.

We wczesnym okresie działalności Klubu puchary i nagrody wręczano zwycięzcom na walnych zebraniach Związku Lekarzy Polskich w Chicago. W ostatnich latach uroczyste zakończenia mistrzostw oraz rozdania pucharów i nagród odbywają się bezpośrednio po zawodach, często w domu Orawców.

Trzech najlepszych zawodników z każdej grupy otrzymuje puchar, medal lub dyplom. Zawodnicy walczą również o “Puchary Przechodnie KS “Bronek” Związku Lekarzy Polskich w Chicago”, a rodziny lekarskie o “Puchary Przechodnie Orawca”, które przechodzą na własność po trzykrotnym zwycięstwie w odpowiedniej kategorii. Tytuły “Najlepszych Sportowców Roku wśród Lekarzy Polonijnych” otrzymują zawodnicy, którzy uzyskali największą ilość punktów z mistrzostw letnich i zimowych wg punktacji “Nastar”.

Warto tu jeszcze dodać, iż w roku 1998 powstała Fundacja Sportowa Orawca przy Związku Lekarzy Polskich w

Chicago, której celem jest m.in. gromadzenie funduszy na rozwój Klubu, publikacje związane z Klubem oraz na cele charytatywne. Fundacja została zarejestrowana w stolicy Stanu Illionis w Springfield jako fundacja non-for-profit (…).

Jubileuszowa impreza stała się okazją do wręczenia pucharów i medali zwycięzcom XXI Polonijnych Mistrzostw Lekarzy w Tenisie Ziemnym, którego dokonali dr Bronisław Orawiec oraz red. Sławomir Bielawiec. Prezes Orawiec podkreślił: (…) Tegoroczny turniej przejdzie do historii sportu polonijnego i lekarskiego jako stojący na bardzo wysokim poziomie, a mecze finałowe były najbardziej zacięte i pasjonujące ze wszystkich dotychczasowych finałów, trwały nawet do 3 i pół godziny!Pogratulował wszystkim zawodnikom prawdziwie sportowej postawy, a zwycięzcom sukcesu. Przekazał także życzenia utrzymania jak najdłużej wspaniałej kondycji i dalszych osiągnięć w sporcie, medycynie i życiu osobistym.

Oto zwycięzcy XXI Polonijnych Mistrzostw Lekarzy w Tenisie Ziemnym. Gry singlowe Pań: I miejsce – Jolanta Kloc (6-te zwycięstwo), II miejsce – Halina Anioł, III miejsce – Irena Gula; gry singlowe Panów: I miejsce – Bronisław Orawiec (16-te zwycięstwo), II miejsce – Janusz Dańko, III miejsce – Józef Pudło; gry podwójne: I miejsce – para Bronisław Orawiec i Józef Pudło, II miejsce – Janusz Dańko i Sławomir Puszkarski, III miejsce – Andrzej i Magda Moniuszko. Puchar Przechodni Orawca przeszedł na jeden rok do pary Bronisław Orawiec i Józef Pudło, natomiast Puchary Przechodnie KS “Bronek” ZLP otrzymali Jolanta Kloc i Bronisław Orawiec. Należy podkreślić, że Puchary Przechodnie Orawca oraz KS “Bronek” ZLP przechodzą na własność po trzykrotnych zwycięstwach.

Najlepszą sportsmenką za rok 2012 (narty plus tenis) wśród Pań po raz piąty została dr Jolanta Kloc, a najlepszym sportowcem wśród Panów – po raz dwudziesty dr Bronisław Orawiec. Trofea dla sportowców roku zostaną wręczone zgodnie z dotychczasową tradycją podczas 63. Balu Lekarzy, który odbędzie się 3 lutego 2013 r. w Hotelu Ritz Carlton w Chicago.

Na przestrzeni 20 lat istnienia Klubu Sportowego “Bronek” prowadzona była klasyfikacja punktowa do tytułu Sportowca Roku. Brano pod uwagę całościowo rezultaty z konkurencji narciarskich i tenisowych. Przygotowano piękne, specjalnie wygrawerowane plakietki dla sześciu najlepszych Pań i sześciu Panów. Oto osoby, które zdobyły na

jwiększa liczbę punktów w historii Klubu. Wśród Pań zwyciężyła Halina Anioł (3,247) przed Beatą Danek (1,525), Jolantą Kloc (1,240), Anną Szpindor (1,221), Katarzyną Kusz (899) i Anną Foryś-Birn (857). W kategorii Panów zdecydowanie zwyciężył Bronisław Orawiec gromadząc 4,613 punktów. Kolejne miejsca zajęli: Józef Mazurek (2,449), Roman Marszałek (1,953), Marek Rudnicki (1,861), Andrzej Gacek (1,748) i Janusz Dańko (1,740).

W ceremonii wręczenia nagród wzięła udział Konsul Generalna RP Paulina Kapuścińska, która wraz z prezesem ZNP i KPA Franciszkiem Spulą oraz byłym Konsulem Generalnym RP Franciszkiem Adamczykiem została uhonorowana przez prezesa Bronisława Orawca pamiątkowym medalem XX-lecia KS “Bronek”. Medale otrzymali także: Andrzej Gędłek, Marek Rudnicki, Józef Mazurek oraz Grzegorz Handzel. Medale zostały odlane specjalnie na uroczystość Jubileuszu w mennicy w Chicago.

Miłym akcentem było przekazanie statuetki “Orła” z wygrawerowanym napisem: “20 years of Excellency! Congratulations to Sport Club Bronek from PAMS, 2012”, którą w imieniu członków Klubu oraz Związku Lekarzy Polskich w Chicago wręczyli Bronisławowi Orawcowi dr Halina Anioł i dr Józef Mazurek. Dr Anioł powiedziała: Bronek Orawiec jest jak ten orzeł tatrzański i amerykański, wzlatuje i mierzy wysoko, ciągnąc za sobą innych lekarzy, dając im wspaniały przykład jak poprzez sport można zdrowo żyć.

Konsul Paulina Kapuścińska oraz Goście Honorowi złożyli gospodarzowi serdeczne gratulacje i życzenia dalszej owocnej działalności propagowania sportu i zdrowego stylu życia wśród lekarzy, ich rodzin i Polonii oraz kolejnych, równie udanych jubileuszy.

Dr Bronisław Orawiec, dziękując za wyrazy uznania, przypomniał, że sukcesy nie byłyby możliwe, gdyby nie pomoc grupy koleżanek i kolegów, przyjaciół i sympatyków Klubu, sponsorów oraz najbliższych członków rodziny z dziećmi Sylvią i Mieszkiem. Słowa szczególnego podziękowania przekazał małżonce Grażynie za pomoc, wyrozumiałość i cierpliwość. Serdecznie podziękował całemu Komitetowi Organizacyjnemu za pomoc w przygotowaniu Jubileuszowego Bankietu: dr Halinie Anioł, dr Beacie Danek, dr Grażynie Orawiec, dr Januszowi Dańko, dr Józefowi Mazurkowi oraz dr Markowi Rudnickiemu.

W związku z Jubileuszem nadeszła duża ilość listów i telegramów gratulujących od najwyższych instytucji państwowych, związków sportowych i organizacji społecznych. Listy napłynęły z różnych stron świata: od

duszpasterzy i polityków, od kolegów po fachu i działaczy. List gratulacyjny od Starosty Tatrzańskiego Andrzeja Gąsienicy Makowskiego przekazał gospodarzowi bankietu Andrzej Krzeptowski Bohac, który kilka godzin wcześniej wrócił z Podhala. Gratulacje nadeszły także od: Metropolity Krakowskiego, Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza, Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Chicago, Delegata Ks. Kardynała F. George’a dla Polonii Ks. Bp. Andrzeja Wypycha, Konsul Generalnej RP Pauliny Kapuścińskiej, Prezesa Zwiazku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Franciszka Spuli, Prezesa Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w Warszawie Jerzego Woy-Wojciechowskiego, Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej w Warszawie Macieja Hamankiewicza, Prezesa FPOM Marka Rudnickiego, Prezesa ZLP Józefa Mazurka, Prezesa PTM w Niemczech Bogdana Miłka, Pr

ezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego oraz Prezesa Polskiego Związku Tenisowego Jacka Muzolfa. Listy gratulacyjne zostały zamieszczone w książce bankietowej Jubileuszu, w której znalazły się także m.in. gratulacje, życzenia, ogłoszenia i reklamy od wielu lekarzy i polonijnych biznesów.

Podczas Jubileuszu odbyła się prezentacja pięknie wydanej książki pt: XX-lecie Klubu Sportowego “Bronek”

Związku Lekarzy Polskich w Chicago. Świetnym pomysłem była wystawa pucharów z umieszczonymi w nich kwiatami oraz wyświetlanie zdjęć z życia sportowego członków Klubu. Do pokazu wybrano około 1,000 zdjęć z bogatej kolekcji B. Orawca. W czasie Bankietu odbyła się także loteria fantowa, a do wygrania były trzy nagrody pieniężne. Należy wspomnieć, że dochód z Bankietu zostanie przeznaczony na publikację związaną z działalnością Klubu oraz na Fundusz Młodych Polskich Tenisistów.

W części artystycznej wieczoru na scenie pojawił się góralski zespół “Ciyrny Wiyrch”, a popis tańca góralskiego dali Królowa ZPPA Aneta Rzepka oraz Zbójnik Roku ZPPA Jan Zaliński. Po wzniesieniu szampanem toastu i zjedzeniu wyśmienitej kolacji do tańca zaprosiła wszystkich znana solistka Mirosława Sojka-Topór wraz z zespołem “The Kings”. Część towarzyska trwała do późnych godzin nocnych.

Bronisław Orawiec

LIST PREZESA KS BRONEK