June 10, 2018 Quarterly Meeting

June 10, 2018 Quarterly Meeting

Regularne kwartalne zebranie Związku Lekarzy Polskich w Chicago odbyło się 10 czerwca, 2018 roku w Muzeum Polskim w Chicago.  W spotkaniu gościnnie uczestniczyl Konsul Honorowy RP w Chicago Pan Piotr Janicki, Prezes Muzeum Polskiego w Ameryce, pan Ryszard Owsiany, przedstawiciele mediów polonijnych oraz zaprzyjaźnione osoby.

Nowo wybrany Prezes Związku, Dr Marek Rudnicki przedstawił sylwetki dwóch lekarzy, którzy zmarli w ostatnich tygodniach:

  • Kazimierz Szolc (1925 – 2018), opiekun i przyjaciel wielu lekarzy w Chicago, Członek Honorowy ZLP w Chicago
  • Łukasz Kulczycki (1911 – 2018), profesor pediatrii w Georgetown University, ekspert w Cystic Fibrosis, założyciel Polish American Health Association (PAHA) w Waszyngtonie, wpływowy członek Polonii Medycznej.

Zebrani uczcili minuta ciszy zmarłych lekarzy.

Podczas niedzielnego zebrania dr Marek Rudnicki zaprezentował wizję przyszłości Związku, w której winien istnieć balans miedzy oczekiwaniami członków Związku, pacjentów, środowiskiem, w którym i dla którego Związek pracuje oraz zewnętrznymi partnerami organizacji, obejmującymi środowiska medyczne, a nawet polityczne I społeczne w różnych krajach jak I w Polsce.   Podkreślił, ze Związek, z uwagi na swój wieloletni dorobek, pozycje profesjonalna członków jak I możliwości oddziaływania społecznego nie powinien I nie może zamykać się w ramach jedynie swojej organizacji.

Idąc w tym kierunku, planowane są obchody 100Lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz 200lecia Stanu Illinois. Konferencja “Wkład Lekarzy w odzyskanie Niepodległości Polski” jest planowana na 22 września br. w Chicago, a poprzedzona będzie Gala Niepodległości wieczorem, 21 września w University Club.  Dr. Rudnicki zachęcił członków Związku do udziału w obu imprezach.  Spodziewani są również liczni przedstawiciele Polonii oraz goście z zagranicy.  W zależności od zainteresowania, planowane są również dodatkowe imprezy 22go (sobota) i 23g (niedziela) września br.

Prosimy o udział w tych uroczystościach i Konferencji.

Krótko przedstawiono udział Związku w Paradzie 3cio Majowej oraz Spotkaniu z Prezydentem Rzeczypospolitej, panem Andrzejem Duda w Millenium Parku.

Dr. Król podzieliła się wrażeniami z udziału w uroczystościach w Wilnie, podczas których odsłonięto odrestaurowany pomnik Prof. Trzebińskiego.  Dzięki dotacji Związku oraz chicagowskiej IJ Roman Family Foundation historyczny cmentarz „na Rossie” uzyskał dodatkowy odnowiony pomnik zmarłego przed laty wybitnego polskiego lekarza.  Dr. Król wraz z Dr. Katarzyna Kusz uczestniczyły również w ciekawej konferencji poświęconej lekarskim hobby, świetnie zorganizowanej w uzdrowiskowych Druskiennikach przez Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie.

W ostatnim czasie odbył się XIV Zjazd Lekarzy w Polsce, w którym uczestniczył dr. Rudnicki. Nowym Prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej został wybrany Prof. Andrzej Matyja, Członek Honorowy naszego Związku.

Aby bardziej zdywersyfikować możliwości wypoczynku i integracji lekarskiej, Dr. Beata Danek przygotowuje rejs żeglarski po jeziorze Michigan.  Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Tradycyjny piknik, przygotowywany jak zwykle przez Dr. Kusz i grupę Weterynarzy odbędzie się 19 sierpnia w Jack & Lydia’s Resort w Lake Villa. Planujemy wynajęcie kilku pokoi w tamtej okolicy, aby można spokojnie porozmawiać w sobotnie popołudnie i wieczór.

Spośród międzynarodowych imprez należy wspomnieć o spotkaniu w Grodnie w końcu czerwca oraz konferencji w Mołdawii w październiku.  Wybiera się tam Dr Mazurek z Małżonką. Inni chętni do udziału w tych imprezach mile widziani.

Dr. Łojewski poinformował o wernisażu w dniu 24 czerwca w Copernicus Center, podczas którego będzie przedstawiał własne prace malarskie.  Będziemy próbowali zaktywizować sekcję artystyczna w ramach naszego Związku.  Zapraszamy osoby, które maja różne hobby, Związek będzie starał się patronować i promować hobbystyczne zainteresowania naszych Członków.

Przykładem jest sekcja sportowa i Klub „Bronek”.  Dr. Orawiec przedstawił plany udziału w światowych zawodach tenisowych na Malcie oraz terminy zawodowo tenisowych w sierpniu i wrześniu w Chicago.  Zapraszamy.

Tradycyjny doroczny Bal lekarzy planowany jest na 16 lutego, 2019 roku w Ritz Carlton.

Zasadniczą cześć zebrania przeznaczono na wręczenie dyplomów studentom, wyróżnionym przez Związek przyznaniem stypendiów wspierających Ich studia.  Te cześć prowadziła Prof. Radwańska i informacja podana jest oddzielnie.

Na zakończenie Dr. Rudnicki zaapelował o promocje Związku w różnych kręgach lekarskich, rekrutacje nowych członków, wpłacanie składek.  Związek oczekuje, ze wszyscy studenci, którzy otrzymują stypendia zostaną Członkami Związku.

Prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago prof. Marek Rudnicki
Prezes poprzednich 2 kadencji Związku Dr. Kornelia Król

English English Polski Polski
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com